编辑: 865397499 2019-07-05

5000 Y?ll?k tarihiyle Kinet,

26 metre yüksekli¤inde bir H?yük (bir alana farkl? d?nemlerde yerle?ilmesinden dolay? zamanla olu?an tepeler) olu?umudur.

20 Yerle?me kat?ndan olu?an bu h?yü¤ün kuzey kesiminde Erken Tun? ?a¤?'

ndan Ge? Demir ?a¤?'

na (M.?.

3000 - M.?. 8. yüzy?llar aras?) kadar yerle?ilmi?, Ge? Demir ?a¤?'

ndan Helenistik d?neme ve Orta?a¤'

a kadar ise as?l h?yük üzerinde yerle?ilmi?tir. B?lgedeki sezonluk kaz? ?al??malar?, antik bir liman kenti olan Kinet'

in Ge?mi?in gelecekteki kazanc? Bundan iki y?l ?nce Kinet'

te bir Cuma ak?am?, sahildeki kü?ük, ama samimi bal?k??ya gittik. Bal?k??n?n

10 ya??ndaki k?z? Sema ko?arak yan?ma geldi. Bana o tepede (bahsetti¤i yer h?yüktü) ne yapt?¤?m?z? sordu. Ona k?saca ne yapt?¤?m?z? anlatt?ktan sonra, bir gün benimle o tepeye gelmesini ?nerdim. Birka? gün sonra babas?n?n elinden tutup h?yü¤e beni ziyarete geldi. Anlatt?klar?m ve g?rdükleri onu etkilemi? olsa gerek ki, daha ?nceden ad?n?n ne oldu¤unu bile bilmedi¤i bu mesle¤i yapmak istedi¤ini s?yledi. Bence bu hem ge?mi?in hem de gelece¤in bir kazanc?yd?. Neolitik d?nemden Orta?a¤'

a kadar yerle?ilmi? oldu¤unu g?stermektedir. Kinet kaz?lar?n?n temel ama?lar?, antik liman kentinin Do¤u Akdeniz kültürü i?indeki yerini ve ?a¤da?lar?yla olan ili?kilerine dair bilgiler bulmak ve bu bilgilerden al?nan sonu?lar ?er?evesinde Do¤u Akdeniz antik ?a¤lar?n? daha iyi tan?yabilmektir. Hac?musalar kaz?s? Bilkent ?niversitesi taraf?ndan desteklenen di¤er bir kaz? ise Likya b?lgesinde bulunan ve Elmal? ovas?n?n en büyük h?yü¤ü olan Hac?musalar kaz?s?d?r.

1994 y?l?nda ba?layan kaz? Do?. Dr. ?lknur ?zgen ba?kanl?¤?nda, Trinity ?niversitesi'

nden Mark Garrison'

n?n yard?m?yla yürütülmektedir. Yaz?l? kaynaklardan yerle?menin Antik ?a¤'

daki ad?n?n Choma oldu¤u anla??lmaktad?r.

3000 Y?ll?k tarihiyle Hac?musalar, Neolitik ?a¤'

dan Bizans d?nemine kadar yerle?me........

下载(注:源文件不在本站服务器,都将跳转到源网站下载)
备用下载
发帖评论
相关话题
发布一个新话题
大家都在看的话题